wszystko co najlepsze z natury

Rzeżucha – wykorzystanie w pielęgnacji

Większości z nas rzeżucha kojarzy się z okresem wielkanocnym i czasami szkolnymi, gdy w ramach zajęć z biologii sialiśmy na wacie rzeżuchę i zajadaliśmy się kanapkami z nią. Jest bardzo zdrowa – zawiera witaminy K, B, C, A i E, a także dobrze przyswajalne żelazo i wapń. Ale nie wszyscy pewnie wiedzą, że rzeżuchę można nie tylko jeść, ale i stosować w codziennej pielęgnacji skóry i włosów. O szczegółach wykorzystywania rzeżuchy w pielęgnacji więcej w poniższym artykule.

Czym jest rzeżucha? Jak sprawić by urosła?

Roślina znana u nas pod nazwą „rzeżucha” to w rzeczywistości pieprzyca siewna, która należy do rodziny roślin kapustowatych. Do Europy przybyła z południowo-wschodniej Azji i północno-wschodniej części Afryki. Uprawia się ją jak warzywo i stosuje przy przygotowywaniu zup oraz sałatek. W Polsce tradycyjnie uprawia się ją przed Wielkanocą i spożywa młode rośliny w formie kiełków. Rzeżuchę można uprawiać w warunkach domowych przez cały rok np. Na parapecie, a od maja do sierpnia w ogrodzie lub na balkonie. Rośliny potrzebują około 5-6 dni aby wykiełkować i po tym czasie są gotowe do spożycia. Najpopularniejszą formą wysiewu rzeżuchy jest hydroponika, czyli umieszczenie nasion na zwilżonej ligninie, wacie lub papierowym ręczniku. Sianie rzeżuchy w ziemi jest trudniejsze, ponieważ rośliny mogą być zapiaszczone i zniszczone od padającego deszczu.

Rzeżucha – pomysł na tonik do pielęgnacji skóry

Rzeżucha świetnie się sprawdzi nie tylko w kuchni, ale i w łazience. Domowa wcierka do skóry głowy z tej rośliny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób borykających się z problemem wypadających i przetłuszczających się włosów. Sok zawarty w rzeżusze wzmacnia włosy i stymuluje cebulki. Do przygotowania wcierki potrzebna jest garść świeżej rzeżuchy lub pół szklanki soku z wyciśniętej rzeżuchy, ręcznik i ciepła woda. Rzeżuchę należy dokładnie rozgnieść w dłoniach, nałożyć na skórę głowy i wykonać kilkuminutowy masaż skalpu. Następnie zwilżonym ciepłą wodą ręcznikiem trzeba owinąć głowę i odczekać piętnaście minut. Po tym czasie włosy należy umyć szamponem. Tonik z rzeżuchy stosowany na twarz ma właściwości odmładzające i rozjaśniające. Regularne stosowanie toniku wygładza zmarszczki i rozjaśnia piegi.

Sok z rzeżuchy – składniki

Sok z rzeżuchy każdy z nas może łatwo przygotować w domu. Najważniejszym składnikiem jest oczywiście świeża rzeżucha, najlepiej wyhodowana na naszym parapecie. Sok z samej rzeżuchy pity rano na czczo jest dobrym napojem oczyszczającym i wzmacniającym odporność. Przygotowanie soku jest bardzo proste – wystarczy wrzucić kilka garści rzeżuchy do blendera, dolać wody i zmiksować. Zależnie od tego czy preferujemy go w formie papki czy bardziej wodnistej, możemy dolać więcej wody według uznania.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać