wszystko co najlepsze z natury

Olejek eukaliptusowy- cichy składnik wielu kosmetyków

Bezbarwny, a przede wszystkim naturalny olejek eukaliptusowy, to cichy bohater wielu kosmetyków. Jego niesamowite właściwości i wpływ na nasz organizm, stają się coraz powszechniej znane, co sprawia, że zyskuje on sobie wierne grono zwolenników. Nie bez powodu drzewo eukaliptusowe, nazywane jest lekiem dla ciała. Co powinniśmy wiedzieć o olejku eukaliptusowym i jakie są sposoby na jego wykorzystanie?.

Gdzie rośnie olejek eukaliptusowy?

Eukaliptus, to wiecznie zielone drzewo, które najlepiej czuje się w tropikalnym i umiarkowanym klimacie. Nie trudno się więc domyśleć, że jego największe plantacje znajdziemy w Australii, a także mniejszych wyspach na Oceanie Indyjskim. Jednak obecnie, jego uprawy możemy spotkać także w Afryce, Nowej Zelandii, Indiach, Indonezji, Ameryce Południowej, a także w europejskiej Hiszpanii. Liście eukaliptusa posiadają gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie olejków eterycznych. Pozyskiwanie olejku eukaliptusowego jest procesem skomplikowanym. Odbywa się na zasadzie destylacji liści eukaliptusa z parą wodną. Jego konsystencja jest oleista i niezbyt gęsta, za to jego zapach cechuje intensywność.

Wpływ olejku eukaliptusowego na organizm człowieka

Właściwości olejku eukaliptusowego są znane od wielu lat. Jego dobroczynne działanie odkryli już Aborygeni. Używali oni bowiem surowych liści eukaliptusa, do leczenie otwartych ran, a także urazów. Jedna z legend mówi, że eukaliptus zyskał sławę dzięki Anglikowi, który w trakcie kolonizacji państwa Aborygenów, zrani się poważnie w rękę. Jego ojciec- poważany medyk, zalecił mu więc owinięcie rany liśćmi własnie tego drzewa. Dzięki temu uratował on swoją rękę.Z czasem zaczęto dostrzegać coraz większy wpływ olejku eukaliptusowego na organizm. Odznacza się on bowiem następującymi właściwościami:

  • antyseptycznymi – czyli odkażające i niszczące drobnoustroje
  • wykrztuśnymi – ponieważ inhalacje z dodatkiem tego olejku ułatwią wydzielanie śluzu
  • antybakteryjnymi – cechuje go niezwykła skuteczność niszczenia bakterii.
  • przeciwzapalnymi – znacznie zmniejsza obrzęki i stany zapalne
  • obkurczającymi
  • odświeżającymi – np. oddech, dlatego może być częstym składnikiem płynów do płukania jamy ustnej czy past do zębów.
  • przeciwgrzybiczymi

W skład jakich kosmetyków wchodzi olejek eukaliptusowy?

Olejek eukaliptusowy z powodzeniem znajduje zastosowanie w naturalnej kosmetyce. Można używać go w czystej postaci, ale także stanowi składnik wielu kremów, olejków czy balsamów. Znajdziemy go jako główny składnik, w olejkach do masażu, które mają zapewnić relaks i odprężenie. Zredukuje on też napięcie i pomoże w walce z bólem głowy. Spotkać go również możemy jako dodatek do płynów do kąpieli i żeli pod prysznic, a także w balsamach do ciała z efektem chłodzącym. Dodatkowo stanowi składnik wielu past do zębów i płukanek do ust, ze względu na swoje antybakteryjne i odświeżające właściwości. Dzięki działaniu przeciwgrzybiczemu, znajdziemy go też w składzie wielu kosmetyków do pielęgnacji stop. Popularne stało się wykorzystanie go w oliwkach, które nakładamy po depilacji, ponieważ wykazuje on działanie przeciwzapalne i antyseptyczne.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać