Rozumiemy pragnienie wypróbowania wszystkich możliwych sposobów na pozbycie się trądziku. Trądzik jest pospolitą chorobą skóry, na którą cierpi nie tylko młodzież. Istnieje teoria, która mówi, że miód działa lecznico na trądzik. Prawda jest taka, że używanie miodu na cerę trądzikową, nie leczy żadnego rodzaju trądziku. Może on jednak odgrywać ważną rolę w zmniejszaniu widocznych objawów trądziku takich jak zaczerwienienie i obrzęk, ale sam nie powstrzyma wytwarzania się nowych wyprysków.
Lecznicze właściwości miodu
Głównym powodem, dla którego mówi się, że miód jest dobry na trądzik, są jego naturalne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe. Badania potwierdzają skuteczność miejscowego działania miodu głównie w leczeniu ran, nie wykazano jednak, aby miód zabijał określony rodzaj bakterii Propionibacterium acnes, które są główną przyczyną trądziku. Lecz jego właściwości na pewno pomogą w walce z tym problemem. Na przykład cechą miodu, która wspomaga walkę z trądzikiem jest jego zdolność do zmniejszania zawartości wody w wyściółce porów. Cukry, a miód składa się 69% cukru dosłownie wchłania wodę, a w takich warunkach bakterie nie mogą rozwijać się głęboko w skórze, gdzie właśnie zaczyna się trądzik. Kolejnym przeciwbakteryjnym składnikiem miodu jest kwas glukuronowy. Kwas ten naturalnie przekształca się w oksydazę glukozową, a na skórze enzym zwany katalazą przekształca oksydazę glukozową w nadtlenek wodoru, którego sposób działania na trądzik jest podobny do działania nadtlenku benzoilu.
Maseczka z miodu – dla kogo?
Trądzik, znany również jako trądzik pospolity, jest przewlekłą chorobą skóry, która występuje, gdy mieszki włosowe są zatkane martwymi komórkami skóry i sebum. Cera trądzikowa charakteryzuje się występowaniem zaskórników, pryszczy i tłustej skóry. Działanie środkami o właściwościach przeciwbakteryjnych to jeden z najlepszych sposobów na leczenie powstałych zmian na skórze. Miód działa przeciwbakteryjnie. Istnieją dowody na to, że właściwości przeciwbakteryjne miodu zwalczają bakterie, ale nie działa na specyficzne bakterie, które powodują trądzik. Dlatego miodem nie wyleczymy się z trądziku, ale możemy zmniejszyć widoczność jego objawów, pomoże w zagojeniu się już powstałych wyprysków. Maseczki z miodu sprawdzą się dla osób, które mają cerę trądzikową i chcą wspomóc leczenie trądziku, przyśpieszyć gojenie ran trądzikowych i zmniejszyć widoczność blizn po trądzikowych.
Domowa maseczka na trądzik
Sam miód może być stosowany jako maska i skutecznie leczy powstałe już zmiany trądzikowe. Przyśpiesza gojenie oczyszczając pory i nie dopuszczając do rozwoju drobnoustrojów ze względu na jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe i antybakteryjne. Dodatkowo woskowa część miodu pomaga zachować miękkość, gładkość i blask skóry. Do przygotowania maseczki nie jest nam potrzebne nic oprócz miodu. Po prostu nałóż warstwę miodu na twarz i zmyj go po około 20 minutach. Miód ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniacze, które są korzystnie lepkie. Ta lepkość usuwa kurz, martwy naskórek i drobnoustroje z porów. Przeciwutleniacze w miodzie sprawiają, że skóra wygląda młodziej, a wosk sprawia, że skóra jest gładka i błyszcząca.