Zdrowe odżywanie jest obecnie praktykowane przez coraz to więcej osób. Szukają oni nowych produktów i często zwracają uwagę na to, aby były one w pełni naturalne. Na rynku można znaleźć wiele ciekawych i egzotycznych owoców i warzyw. Oprócz tego, że mają wyjątkowy smak, to jeszcze stanowią bogate źródło składników odżywczych. Przykładem mogą być daktyle. Jakie mają właściwości? Czy są kaloryczne? Lepiej kupić suszone, czy świeże daktyle? Odpowiedzi na te pytania poznacie Państwo w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Daktyle – właściwości
Spis treści
Daktyle posiadają sporo antyoksydantów, które odpowiadają za zwiększanie odporności organizmu na różne choroby. Ponadto, zawierają mnóstwo błonnika, który usprawnia pracę jelit i je oczyszcza. Dzięki temu ryzyko zachorowania na nowotwór okrężnicy jest znacznie mniejsze. Częste spożywanie daktyli jest również pomocne w zapobieganiu miażdżycy, ponieważ przeciwdziałają tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Daktyle są również źródłem salicylanów – związków, które działają jak aspiryna – ułatwiają obniżenie gorączki oraz zwalczają stany zapalne, dlatego polecane są między innymi osobom przeziębionym. Ciekawostką może być także fakt, iż w krajach arabskich daktyle są uważane za efektywny afrodyzjak.
Daktyle – kalorie w owocu
Daktyle suszone oraz świeże w 100 g zawierają ok. 277 – 300 kcal, w tym 75 g węglowodanów, 2 g białka i 0,5 g tłuszczu. Warto wiedzieć, że 100 g daktyli jest w stanie pokryć do 15 proc. dla osoby, która jest na diecie 2000 kcal/dzień. Taka porcja daktyli dostarcza także sporo błonnika pokarmowego – ok. 7 – 8 gramów. Stanowi to blisko 30 proc. dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Należy pamiętać, iż kalorie zawarte w daktylach pochodzą w 97 proc. z węglowodanów. Dzięki ich spożyciu można szybko uzupełnić energię po intensywnym wysiłku fizycznym i zapobiec niedoborom glikogenu.
Daktyle suszone, czy świeże daktyle – jakie są bardziej wartościowe?
Zawartość składników odżywczych w daktylach suszonych w porównaniu do świeżych nieco się różni. Tak samo jest z kalorycznością. Daktyle suszone zawierają więcej żelaza oraz wapnia, natomiast świeże są lepszym źródłem witaminy C. Dzieje się tak dlatego, że witamina C nie jest stabilna i może zostać utracona poprzez przetwarzanie. Jeżeli zaś chodzi o węglowodany, błonnik, białka i tłuszcze, to różnica jest tylko w przypadku jednej wartości – węglowodanów. Suszone daktyle mają dwa razy więcej węglowodanów niż świeże. Różnicy w zawartości białka, błonnika oraz tłuszczu nie ma zbyt dużej.
Które jednak daktyle – suszone czy świeże – są bardziej wartościowe? To zależy. Jeżeli chcemy spożywać owoce o niskiej kaloryczności, to świeże będą lepszym wyborem. Można je dodawać do wielu potraw. Suszone natomiast dzięki wyższej kaloryczności mogą pomóc znacznie zmniejszyć apetyt. Ponadto, suszone daktyle mogą być przechowywane przez długi czas i można je dostać w bardzo dobrej cenie. Według niektórych moczenie suszonych daktyli wpływa pozytywnie na wypieki.