wszystko co najlepsze z natury

kolagen rybi

Kolagen i jego naturalne właściwości upiększające

Kolagen jest jednym z najskuteczniejszych, naturalnych składników przeciwzmarszczkowych i odmładzających, który wpływa na skórę właściwą. Wspomaga on produkcję komórek macierzystych i ułatwia syntezę włókien kolagenowych, pomagając skórze utrzymać prawidłową strukturę. Jakie jeszcze ma właściwości i czy da się uzupełnić jego braki?

Czym jest kolagen?

Kolagen jest jednym z najważniejszych białek znajdujących się w ludzkim organizmie. Stanowi jakieś 75 procent skóry. Odpowiada za jędrność, elastyczność, prawidłowe nawilżenie i ciągłą odnowę komórek skóry. Deficyt kolagenu wzrasta z wiekiem, powodując m.in. zmarszczki skóry i problemy ze stawami. Próby zastosowania, początkowo syntetycznego, a następnie kolagenu bydlęcego, w kosmetyce i implantologii przyniosły jedynie częściowy sukces, głównie ze względu na fakt, że jak dotąd nie opracowano biologicznie aktywnego kolagenu o strukturze łańcuchów aminokwasowych identycznych z ludzkimi. Dopiero Polscy naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego odkryli podobieństwo w kolagenie ryby Tołpygi. Takie odkrycie zapoczątkowało nową erę na rynku kosmetycznym i medycznym. Kolagen jest bardzo wytrzymały i to dzięki niemu skóra „nie pęka”. W organizmie cały czas zachodzą różne procesy niszczenia i odbudowy (więcej o samym kolagenie przeczytasz tutaj – https://bol-stawow.pl/blog/jakie-sa-typy-kolagenu/) Według badań każda osoba do 25 roku życia wytwarza kolagen w gigantycznych ilościach. Wraz z wiekiem ubywa go, ponieważ komórki mają mniejszą wydajność i nie nadążają z naprawianiem różnych mikrouszkodzeń.

kolagen na zmarszczki

Kolagen naturalny, jako kosmetyk do skóry twarzy

Zmniejszająca się z wiekiem ilość kolagenu powoduje diametralne pogorszenie się wyglądu i jakości skóry. Nasza cera jest wtedy mniej elastyczna i bardziej narażona na uszkodzenia. Spożywanie kolagenu lub stosowanie kolagenowych zabiegów uwidacznia jego oddziaływanie, ponieważ skutecznie poprawia się nasz wygląd fizyczny. Kolagen poprawia ogólny stan naszej skóry, kości, paznokci oraz włosów. Wiele osób stosuje go na blizny np. potrądzikowe lub na rozstępy, ponieważ pomaga on w odbudowie zerwanych włókien kolagenowych, co jest bezpośrednią przyczyną ich powstawania.

Jak uzupełnić ubytki kolagenu – da się?

Ciężko jest mówić o uzupełnianiu kolagenu, ponieważ jego cząsteczki są zbyt duże i mogą mieć problem z przeniknięcie przez liczne warstwy skóry. Najbardziej polecane są produkty i zabiegi, które pobudzają nasz naturalny kolagen do produkcji. Można również zażywać kolagen w tabletkach, proszku lub w płynie, aby wzmożyć jego produkcję od wewnątrz. Wtedy taka wymiana następuje dużo szybciej, a produkowany kolagen jest lepszej jakości. Więcej informacji o sposobach uzupełniania kolagenu znajdziesz tutaj.

Naturalne źródła kolagenu

Najbardziej efektywnym sposobem na uzupełnianie kolagenu jest dieta bogata w to właśnie białko. Występuje ono w różnych produktach spożywczych, takich jak gotowane chrząstki, ryby, galaretki z kurzych łapek, czy z nóżek wieprzowych.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać