Wszyscy znają witaminę C i jej działanie. Najsłynniejszą postacią, w której można ją przyjąć są kapsułki, tabletki musujące lub proszek do rozpuszczenia w wodzie. Znajduje się w wielu owocach takich jak cytryna, papryka, pomarańcza, czy jarmuż. Od lat wiadomo, że witamina C świetnie radzi sobie z przeziębieniem i grypą, a także z ich zapobieganiem. Można zażywać ją profilaktycznie, ponieważ wzmacnia naszą odporność i zapobiega zmęczeniu oraz osłabieniu organizmu. Zapobiega także tworzeniu się siniaków i przyśpiesza gojenie się ran. Wiele osób nie wie, że poza właściwościami leczniczymi, witamina C posiada również wszechstronne działanie w kosmetologii. Stosując ją w kosmetykach lub jako kosmetyk sam w sobie możemy sprawić, że nasza skóra stanie się upiększona i odmłodzona. Witamina C jest substancją niezbędną do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Z kosmetycznego punktu widzenia posiada właściwości antyoksydacyjne, stymulujące produkcję kolagenu oraz rozjaśniające, dlatego idealnie nadaje się do każdego rodzaju cery – zarówno młodej z problemami trądzikowymi i potrzebującej ochrony przed wolnymi rodnikami, a także cery dojrzałej, która potrzebuje pozbyć się oznak starzenia. Jakie jeszcze efekty jest w stanie przynieść kuracja witaminą C na twarz i jak ją stosować, aby jak najszybciej zobaczyć oczekiwane rezultaty?
Witamina C na skórę – przeciwwskazania
Spis treści
Tak naprawdę nie ma żadnych przeciwwskazań przed stosowaniem witaminy C. Należy jednak pamiętać, że zbyt duże dawki mogą wywoływać biegunkę. Istnieje cała masa badań, że długotrwałe stosowanie zbyt dużych dawek witaminy powoduje odkładanie się kamieni nerkowych, aczkolwiek, jedne to potwierdzają, a następne obalają, więc ciężko to stwierdzić. Nie powinno się jej nadużywać, ponieważ może wywołać bóle głowy, zaczerwienienia skóry i nadmierne wytwarzanie moczu. Jeżeli jednak chodzi o stosowanie jej na skórę – należy zaprzestać jej stosowania, gdy zauważymy nadwrażliwość, alergię lub zaczerwienienia.
Witamina C na twarz – efekty
Witamina C stosowana regularnie na twarz zapewnia naszej skórze ochronę przed wolnymi rodnikami, co spowalnia procesy starzenia i zapobiega, a także opóźnia powstawanie zmarszczek. Systematyczne stosowanie działa profilaktycznie, a dodatkowo ochrania naszą cerę przed oddziaływaniem szkodliwych promieni UV, smogiem i przed wszelkimi toksynami i zanieczyszczeniami nasilającymi utratę składników utrzymujących młody wygląd skóry tj. kolagen, kwas hialuronowy i elastyna. Najlepiej jest stosować witaminę C na twarz rano i wieczorem, ponieważ zwiększa to ochronę i działa jak tarcza. Dodatkowo przywraca gęstość skóry, zwiększając produkcję kolagenu. Już po kilku stosowania będziemy mogli dostrzec, że nasz cera est bardziej elastyczna i jędrna. Z opinii zadowolonych osób stosujących zewnętrzną kurację witaminą C możemy dowiedzieć się, że substancja ta rozjaśnia wszelkie przebarwienia. Sprawia, że znikają ciemne plamki które najczęściej są spowodowane działaniem słońca, trądzikiem i zmianami hormonalnymi. Nasza cera odzyskuje zdrowy koloryt i w końcu jest jednolita. Mówi się, że witamina C świetnie radzi sobie nawet z najmocniejszym trądzikiem. Jednak należy pamiętać, że nie wyleczy go całkowicie. Warto wiedzieć, że substancja może wspomóc w terapii. Osoby palące papierosy często narzekają na szarą i bladą skórę. Stosowanie serum lub kremu z dodatkiem witaminy C w bardzo krótkim czasie nada skórze koloryt i oczekiwany blask.
Jak stosować witaminę C na twarz?
Istnieje wiele preparatów posiadających w swoim składzie witaminę C. W kosmetykach do twarzy występuje w postaci kwasu askorbinowego, który świetnie przenika przez skórę i ma bardzo wysoką efektywność. Takie produkty to przede wszystkim skoncentrowane serum oraz witaminowe olejki, które dobrze wnikają w głąb cery. Takie produkty najlepiej jest nakładać na skórę dwa razy dziennie pod krem nawilżający i/lub makijaż. Dodatkowo można rozświetlić swoją skórę za pomocą maseczek z witaminą C lub wykonać taką samodzielnie w domu. Wystarczy wycisnąć sok z pomarańczy lub cytrynu i wacikiem posmarować skórę. Zmyć po kilku minutach.