Zbędne kilogramy, chęć wyrzeźbienia sylwetki i zrzucenia kilku cyferek z siebie – to wszystkim dobrze znany temat. Zainteresowani próbują co raz nowszych metod i suplementów, żeby jak najlepiej pomóc sobie w walce z kilogramami. Pod lupę trafił także sok z aloesu – czy ma właściwości zdrowotne, jeśli chodzi o wagę? Czy jest w stanie i jak może pomóc w odchudzaniu?
Sok z aloesu – właściwości
Spis treści
Jeśli mowa o zdrowotnych kwestiach – zdecydowanie wzmacnia odporność na różne choroby. Wspiera układ immunologiczny, wspierając organizm w walce z wirusami i bakteriami, a także wspomaga leczenie alergii. Ma doskonały wpływ na organizm. Jak więc wpływa na wagę człowieka? Stosowany wewnętrznie jako sok wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego. Ma spory wpływ na przemianę materii, co doskonale sprawdza się przy odchudzaniu. Dodatkowo, wykazuje właściwości przeczyszczające – dzięki temu można wypić sok z aloesu w razie problemów z zaparciami. Co więcej, sok z aloesu wchłania szkodliwe toksyny, które są później wydalane z organizmu, więc wspomaga funkcję oczyszczania nerek.
Aloes – działanie
Aloes ma zarówno kosmetyczne, jak i lecznicze właściwości. Nawilża i łagodzi podrażnienia, więc doskonale się sprawdza w branży kosmetycznej i dermatologicznej. Dodatkowo ujędrnia skórę, a zawarty w nim kwas salicylowy łagodzi ból oraz zmniejsza stany zapalne. Stymuluje produkcję włókien kolagenowych i przyspiesza gojenie się ran. Aloes działa przeciwbakteryjnie, ale także regenerująco – wachlarz możliwości tej rośliny jest bardzo szeroki. Szybko sprzedaje się z półek sklepowych w różnej postaci.
Sok z aloesu – przeciwwskazania
Jak już wiadomo, sok z aloesu ma wiele cennych właściwości i zastosowań. Jest uwielbiany przez miliony ludzi i spożywany codziennie w celu poprawy jakości zdrowia. Śmiało można go nazwać zbawieniem dla ludzkiego organizmu, nie mniej jednak należy z nim uważać. Przede wszystkim nie powinno się go spożywać w zbyt dużych ilościach – nawet sok z aloesu można przedawkować. Spożycie większej dawki soku niż zalecona może mieć negatywny wpływ na gospodarkę elektrolitową.
Zabrania się spożywania soku z aloesu kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią, a także osobom ze schorzeniami jelit czy nerek. Przeciwwskazaniem są także hemoroidy. Ponadto, należy pamiętać o wcześniejszej konsultacji z lekarzem przed podaniem soku aloesowego dzieciom.
Jak zrobić sok z aloesu?
Sok z aloesu można nie tylko kupić w aptece, ale także zrobić samemu w domu. Najważniejszym składnikiem są liście aloesowe, które dosłownie każdy z nas może hodować w mieszkaniu. Liście powinny być starsze niż dwuletnie, ale młodsze niż pięcioletnie. Sok z aloesu można wykonać z dodatkiem cytrusów bądź miodu, co doda właściwości leczniczych – witamina C jest dobra na wszystko, a szczególnie w okresie jesienno-letnim przyda się każdemu. Liście aloesu wystarczy zamrozić, a następnie pokroić i zmiksować. Następnym etapem jest przepuszczenie powstałej konsystencji przez sito. Warto wiedzieć, że sok z aloesu należy przechowywać niezbyt długo, najlepiej w butelce z ciemnego szkła.