wszystko co najlepsze z natury

nasiona chia właściwości

Nasiona chia – właściwości, zastosowanie, cena

Nasiona Chia czyli nasiona szałwii hiszpańskiej w ostatnich latach zyskały niezwykle duża popularność ponieważ świat zaczął mówić o ich wielu niesamowitych właściwościach zdrowotnych. Nasiona Chia należą w tym momencie do jednych z najzdrowszych pokarmów na świecie. Są naładowane substancjami odżywczymi, które mają bardzo ważne korzyści dla organizmu. Szałwia hiszpańska ma szerokie zastosowanie i stosunkowo niską cenę w porównaniu do tego ile daje nam korzyści. Cena za 1 kilogram to mniej więcej 16 złotych w zależności od producenta i sklepu.

Właściwości nasion chia

Nasiona chia to malutkie ziarenka które pęcznieją w płynach. Nie daj się zwieść ich rozmiarowi ponieważ te maleńkie nasionka zawierają mnóstwo składników odżywczych i mineralnych. Jedna porcja czyli około 30 gramów nasion chia zawiera 11 gramów błonnika, 4 gramy białka i 9 gramów tłuszczu w tym 5 z nich to kwasy omega-3. Ziarna chia zawierają cenne dla zdrowia człowieka składniki mineralne takie jak wapń, mangan, magnez i fosfor. Zawierają również dużą ilość cynku, witaminy B3, potasu, witaminy B1 i witamin B2.

Nasiona chia – kalorie

Bardzo niewielka ilość bo 30 gramów dostarcza organizmowi tylko 137 kalorii. To czyni je jednym z najlepszych na świecie źródeł kilku najważniejszych składników odżywczych oraz kalorii. Mówi się, że ziarna chia zmniejszają wchłanianie się tłuszczów i pomagają zapobiegać chorobom serca. Nasiona te zawierają również dużo przeciwutleniaczy, mają mnóstwo witaminy C, beta-karotenu, selenu i manganu. Są to wszystkie przeciwutleniacze, które pomagają organizmowi bronić się przed uszkodzeniem komórek, wynikającym z naturalnych procesów starzenia.

Nasiona chia a odchudzanie

Nasiona Chia cieszą się popularnością w kręgach zdrowej żywności ponieważ są stosunkowo niedrogie i wysoce odżywcze, jednak jedną z głównych korzyści z nasion chia jest ich wysoka zawartość błonnika. Błonnik sprawia, że są mile widziane jako dodatek do diet osób, które chcą zrzucić wagę. Aby chudnąć zdrowo, trzeba stosować i utrzymywać zbilansowaną dietę, która dostarcza organizmowi mniej kalorii niż codziennie spalasz, tylko w ten sposób twoje ciało wykorzystuje zapasy tłuszczu jako źródło energii. Błonnik jest bardzo ważny w diecie osoby zrzucającej zbędne kilogramy ponieważ poprawia on naturalne funkcjonowanie układu pokarmowego i wspomaga procesy trawienne.

nasiona chia odchudzanie

Nasiona chia – zastosowanie

Zastosowanie ziaren chia najbardziej powszechne jest w kuchni i tam ono jest najbardziej wszechstronne i popularne. Ziarna te można wkomponować do naszej diety w bardzo łatwy sposób ponieważ wystarczy dodać je do musli, owsianki, jogurtu na przykład na śniadanie. Świetnie nadają się również do sporządzania koktajli owocowych lub warzywnych, zup, a nawet do wypieków więc można wkomponować je też w inne posiłki. Chia bardzo dobrze wspierają walkę z otyłością, polecane są osobom, które mają problem z zaburzeniami trawienia, ze względu na wysoką zawartość błonnika usprawniającego trawienie. Zapewniają także uczucie sytości przez ich konsystencję po napęcznieniu.

Przepis na chia z mlekiem kokosowym

Najpopularniejszym posiłkiem z nasion chcia jest chyba pudding z mlekiem kokosowym, który będzie idealnym deserem uzupełniającym naszą dietę w białko i błonnik. Do przygotowania puddingu potrzebujemy:

  • 1 puszkę mleka kokosowego
  • 5 łyżek nasion chia
  • 3 łyżki cukru trzcinowego
  • owoce w zależności od preferencji

Sposób przygotowania jest banalnie prosty. Do mleka kokosowego dodaj nasiona chia oraz cukier i wszystko dokładnie wymieszaj. Po około 3 minutach ponownie wymieszaj mieszankę, aby wszystkie nasionka zostały namoczone. Tak przygotowany pudding włóż do lodówki. Potrzebuje on mniej więcej 20 min, żeby stężeć. W tym czasie możesz umyć owoce które naszykowałeś sobie do deseru. Następnie przełóż pudding do miseczek, możesz to zrobić warstwowo czyli trochę puddingi i trochę owoców i kolejna warstwa albo, przełożyć wszystko i tylko na wierzchu posypać owocami.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać