Dziurawiec jest jedną z najbardziej popularnych roślin, które wykorzystuje się w medycynie naturalnej. Odnajdziemy go na łąkach, na skraju lasu, a nawet w przydrożnych zaroślach. Przyjrzyjmy się jego wszechstronnym właściwościom leczniczym.
Dziurawiec – właściwości
Spis treści
Przede wszystkim, napar z dziurawca wykorzystywany jest przy bólach żołądka, biegunce (dzięki działaniu bakteriostatycznemu) i wzdęciach. Jego rozluźniające działanie zmniejsza napięcie mięśni gładkich, które wyściełają nasz przewód pokarmowy. Dodatkowo, dziurawiec (pity, jako herbata) ma także działanie wyciszające, uspokajające. Doskonale sprawdzi się w chwilach wzmożonego napięcia nerwowego, stresu i nadmiernego pobudzenia. Ze względu na delikatne działanie, z powodzeniem wywar z dziurawca mogą spożywać także dzieci, jeżeli mają kłopoty ze snem, ale także z napadami agresji. Mało kto o tym wie, ale wyciąg z dziurawca stosuje się także w leczeniu problemów skórnych, a dokładniej – bielactwa, które polega na zaniku pigmentu skóry. Miejsca dotknięte chorobą smaruje się wywarem, a następnie naświetla. Z kolei moczopędne działanie dziurawca pomoże nam pozbyć się kamieni zalegających w nerkach. Przyspieszy także leczenie infekcji poprzez szybsze wydalenie szkodliwych patogenów wraz z moczem.
Zostało naukowo stwierdzone, że wyciąg z dziurawca działa silnie odkażająco. pomaga także zamknąć rany, nawet te trudno gojące się, jak oparzenia. Będzie przydatny także w przypadku leczenia odmrożeń. Jeżeli nie chcemy przyjmować mocnych leków (na przykład ze względu na potrzebę ochrony wątroby), wyciągiem z dziurawca możemy przemyć wrzody lub czyraki. Mocno rozcieńczony nada się także do płukania jamy ustnej. Picie dziurawca zimą może uchronić nas przed przeziębieniem – zioło to wpływa bowiem uszczelniająco na naczynia włosowate. Dziurawiec jest bardzo bogaty w witaminy i minerały. Zawiera znaczne ilości witamin A oraz E, a także olejki eteryczne i pektyny wspomagające trawienie.
Olej z dziurawca – lecznicze zioło znane od wieków
Dziurawiec, jako zioło o właściwościach leczniczych znane jest od czasów średniowiecza (wtedy zwany był oliwą świętojańską. Już wtedy znano zdrowotne właściwości oleju tłoczonego z ziaren dziurawca. Olej z dziurawca pomaga leczyć nerwobóle, a także bóle mięśniowe o nieurazowym pochodzeniu. Istotne jest, że działa on także regenerująco na kręgosłup. Wystarczy, że posmarujemy obolały odcinek. Powszechnie uważa się, że olej z nasion tej rośliny nadaje się do smarowania obolałych kończyn.
Napar z dziurawca na depresję
Zostało naukowo udowodnione, że napar z dziurawca działa skutecznie przeciwko depresji bilansując poziom serotoniny w organizmie poprzez hamowanie jej rozpadu, nie powodując przy tym jednak tylu skutków ubocznych, ile możemy oczekiwać po standardowych lekach. Zanim zdecydujemy się na stosowanie tego rodzaju leczenia, skonsultujmy je z lekarzem lub farmaceutą, którzy pomogą nam dobrać odpowiednią dawkę specyfiku. Poszczególne preparaty mogą różnić się między sobą, jeżeli chodzi o stężenie substancji czynnych.